Mobilní telefon: nenápadný zabiják

10. ledna 2015 v 18:13 | Černá Liška |  Elektrosmog
Mobilní telefony prý mohou v konečném důsledku zabít mnohem více lidí než cigarety. Alarmující zprávu ve své studii uvádí Dr. Vini Khurana, jeden z uznávaných neurochirurgů.

"Lidé by se měli co nejvíce vyhýbat používání mobilního telefonu," tvrdí ve své zprávě Profesor Khurana a dodává: "V konečném důsledku mohou totiž mobily zabít daleko více lidí než kouření."
Mobilní telefon v současnosti používá více než polovina lidstva, tedy přes tři miliardy obyvatel. Kuřáků je "pouze" jedna miliarda. Mobily by proto mohly způsobit světovému zdravotnictví mnohem větší problémy než tabák.
Khurana sice nepřichází s žádnými novými důkazy o škodlivosti mobilních telefonů, ale po prostudování více než sta vědeckých prací tvrdí, že jejich pravidelné a dlouhodobé používání jednoznačně přispívá ke vzniku rakoviny.
Po deseti letech používání mobilu se podle něj riziko vzniku rakovinového nádoru mozku zvyšuje až dvojnásobně. Zpochybňuje navíc výzkumy, které byly provedeny v minulosti - až doposud totiž nebylo tolik lidí, kteří by s mobilem pravidelně telefonovali právě po takto dlouhou dobu.


I když neurochirurg přiznává některé pozitivní stránky mobilů, zdůrazňuje, že negativní převažují: "Mobilní telefony sice mohou v některých případech zachraňovat životy, ale dokážou také přispět k jejich ukončení."
Asociace mobilních operátorů stanovisko profesora Khurany odmítá. Podle ní se jedná o individuální názor jednoho člověka a analýza není dostatečně vyvážená. Dále tedy bude uznávat jen výsledky studií Světové zdravotnické organizace.
Vlády všech zemí a výrobci, mobily škodí!
O podrobné analýze největších studií o škodlivosti mobilních telefonů z rukou odborníka informoval britský list The Independent. Expert vyzývá vlády zemí a výrobce mobilních telefonů, aby co nejdříve učinili potřebné kroky ke snížení vyzařování z přístrojů.

Upozornění o škodlivosti mobilů zatím jako jedna z mála oficiálně zveřejnila francouzská vláda. Minulý rok apelovala především na rodiče malých dětí, aby jim nedávali telefon do ruky. Uznala, že zejména u teprve vyvíjejícího se mozku dětí může vyzařování způsobit značné problémy.
O škodlivosti mobilů byly v minulosti publikovány desítky podrobných a stovky menších odborných prací. Některé nebezpečnost telefonů potvrzovaly a jiné tvrdily, že lidé se vyzařování obávat nemusí. V posledních měsících však převažují ty, které větší riziko vzniku rakoviny potvrzují.
Tato studie je významná především tím, že jejím autorem je expert, který za posledních šestnáct let za své výzkumy obdržel čtrnáct prestižních cen. Zajímavý je také fakt, že profesor Khurana prošel drtivou většinu všech doposud zveřejněných analýz o škodlivosti mobilů.


 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

Zanech po sobě stopu :)

- KLIK -

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
Design by Černá Liška | 2016